موادی كه به نام مواد نیروزا شناخته می شوند موادی با اثرات شبه دارویی هستند كه بیش از نیاز تجویز می شوند تا بدن را عضلانی كنند، تحمل و استقامت را افزایش دهند، ایجاد انرژی كنند، مانع از احساس خستگی شوند، تمركز حواس ایجاد كنند و… . از آن  جایی که برخی از این مواد عواقب بدی برای بدن دارند نسبت به مصرف آنها حساسیت وجود دارد.

معمولاً مردان در سنین ۱۸-۱۷ سالگی تا ۳۰ سالگی از این داروها استفاده می كنند چون می خواهند در مسابقه ها شركت كنند. اما حتی بعضی از نوجوانان هم كه ورزش نمی كنند به خاطر عضلانی شدن بدنشان به این مواد روی می آورند. زنان هم داروهای مردانه را برای عضلانی شدن به مصرف می رسانند. بعضی از دختران هم به خاطر ضداشتها بودن بعضی از این مواد از آنها استفاده می كنند.

علاوه بر توصیه باشگاه ها، بعضی از نوجوانان به توصیه دوستان و همسالانشان به مصرف این مواد روی می آورند. ظاهراً به بسیاری از افراد تلقین شده كه با استفاده از این داروها می توانند راه های موفقیت ورزشی را به سرعت طی كنند و به مقام قهرمانی و پول و شهرت برسند. برخی هم فكر می كنند كه بدنشان دلخواهشان نیست و با عضلانی شدن و یا لاغر شدن می توانند خودشان را نشان دهند. در واقع این افراد به خاطر نداشتن اعتماد به نفس لازم در روابط اجتماعی به این مواد روی می آورند.

اما مهم ترین نكته ای كه درباره مصرف این مواد می شود گفت این واقعیت است كه بسیاری از ما به سلامتی خود اهمیت زیادی نمی دهیم. نتیجه این كه به عواقبی كه مصرف این مواد برایمان دارد نیز اهمیت نمی دهیم. در اثر مصرف داروهای مخدر و مسكن عمر قهرمانی بسیاری از ورزشكاران زود تمام می شود. همچنین بسیاری از قهرمانانی كه دوپینگ می كنند، در معرض خطر اعتیاد قرار دارند.

مصرف این مواد در طول هفته ها و ماه ها حتی ممكن است به مرگ ورزشكار بینجامد. به عنوان مثال نسج كلیه بعضی از ورزشكاران به خاطر استفاده زیاد از این مواد از بین می رود و یا شاهدیم كه بسیاری از ورزشكارهای دنیا در اثر سرطان های مختلف فوت كرده اند. یا ورزشكاری با چند سال سابقه در تیم ملی در نهایت بر اثر تزریق هروئین فوت می كند.

 

نكته دیگر توجه به بعد اخلاقی در ورزش است. بسیاری از ورزشكاران ما به این نكته فكر نمی كنند كه استفاده از مواد غیرمجاز نیروزا به قصد قهرمانی زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی و تضییع حق دیگری است. در بروشوری مربوط به وزارت بهداشت، نازایی دائمی، افسردگی و هیجان، بروز حملات قلبی، یرقان، سرطان كبد و بروز صفات زنانه در مردان و صفات مردانه در زنان كه به خصوص در خانم های مصرف كننده زیر ۱۹ سال ممكن است دائمی باشد، به عنوان عوارض استفاده از داروهای نیروزا ذكر شده است.

بروز سرطان، عقیمی، افسردگی، بدبینی، بروز صفات زنانه در مردان و صفات مردانه در زنان، ضعف سیستم دفاعی بدن، تنگی نفس، عوارض قلبی، خشونت، اعتیاد، ریزش مو، بروز سكته و پرخاشگری از جمله برخی از عوارض این داروها به شمار می روند.

خیلی ها به خاطر عوارض این مواد به پزشكان مراجعه می كنند. بعضی ها هم داروهای ضد عوارض این داروها را مصرف می كنند كه همین هم عوارضی دارد. البته موادی كه اكنون در بازار به عنوان تقویتی و مكمل وجود دارند همه مضر و غیرمجاز نیستند. بعضی از آنها موادی هستند كه اگر به صورت صحیح و با نسخه پزشك مورد استفاده قرار بگیرند اثرات زیانباری ندارند.

 

 

دیدگاه بگذارید