شیوه نگارش پروپزال


در این پست سعی داریم آموزش نحوه نوشتن پروپزال رو قرار بدیم ، این پست به مرور در حال تکمیل هست و اگر سوالی دارید در زیر پست قسمت نظرات بیان کنید.

از بخشهای اصلی و تحت بنایی برای نگارش پیش نویس طرح تحقیقاتی , ابلاغ موضوع است که ضمن آشنا نمودن خواننده بـا موضـوع تحقیـق در روشن نمودن فرایند بعدی پژوهش نظیر هدف ها و روش , تاثیر مضاعف داراست .

درین بخش محقق داده ها زمینـه ای و ابعـاد مختلـف موضـوع , عوارض تعیین و فواید ناشی از تحقیق را به روشنی توضیح میدهد تا ایدة تحقیق موجه جلوه نماید و ضرورت انجام آن حس شـود و اهمیـت آن صریح گردد .

دانلود پروپزال

دانلود پروپزال گروه پزشکی / دانلود پروپزال علوم انسانی /  دانلود پروپزال علوم  پایه /  دانلود پروپزال فنی و مهندسیدانلود پروپزال گروه کشاورزی / دانلود پروپزال گروه هنر

بیان مسئله همینطور در ارائه طرح به مسئولین و نهاد های تامین کننده میزان دارایی و توجیه آن ها کاربرد دارااست .

بیان مسئله می بایست مختصر و ظریف ( حداکثر 1 ورقه ) و با ذکر منابع متن شود و در نگارش آن به موارد ذیل اعتنا کرد :

– 1 زمینه و خلل چیست؟ با جملاتی کوتاه و شیوا ماهیت , شدت , وسعت و دست اندرکاران موءثر بر موضوع را ذکر فرمائید .
– 2 به پیامدهای موضوع و خطرها ناشی از آن اشاره کنید؟

– 3 چرا انجام پژوهش متبوع حتمی است و با توضیح و ارائه راه‌حل , اهمیت مورد طرح و ضرورت آن را توجیه کنید .

بیان مسئله, ظریف‌ ترین , حساس‌ترین و ممکن است بتوان اعلام‌کرد که مشکل‌ترین بخش از روند پژوهش است . در ابلاغ مورد انگیزه و خلل حیاتی پژوهش ابلاغ می شود ; یعنی چه چیزی میخواهیم بگوییم یا این که در تحقیق خویش بدنبال چه چیزی هستیم . زمانی بر موضوع پژوهش احاطه داشته باشید و بتوانید آن را به نیکی محاسبه نمایید , به اعتقاد و باور در انجام عمل خویش موفقیت بیشتری خواهید داشت .

عدم دقت در روشن‌سازی کامل مسئله پژوهش ، این احتمال را به وجود می آورد که تلاش شما، در مسیر انحرافی بیفتد؛ مثل این که به جای بررسی “علت ها”، به شناسایی «عوامل» بپردازید؛ بی آن که به تفاوت بسیار حساس بین این دو هدف، توجه کنید و یا به جای«انگیزش»، «علاقه‌مندی» را که می تواند با آن متفاوت باشد، مورد مطالعه قرار دهید.

آموزش نحوه نوشتن پروپزال

به بیان دیگر بیان مسئله پژوهش شامل : تعریف مختصر از موضوع مورد بحث تحقیق و بیان وسعت ،شدت و بار مسئله تحقیق (می بایستی مستندسازی شود یعنی مطالب با ذکر منابع ذکر شود )، ذکر نیازهای مرتبط با مسئله و ابعاد مسئله ­آمیز آن پردازد.)

برای بیان مساله، صورت مساله باید کاملا روشن باشد ، زیرا به عنوان یک اصل اساسی ، حل مساله نیازمند شناخت خود مساله است و بدون شناختن و روشن کردن صورت مساله ، هیچ مساله ای قابل حل نیست .

بیان مساله یعنی بیان موضوع تحقیق به روش علمی.

بیان مسئله باید کوتاه و مختصر و کامل باشد ، با عنوان تطبیق داشته باشد ، از ارائه جدول و نمودار خودداری شود ، بیان احساسات ، مطالب بدیهی، کلی­ گویی و تکرار مطلب و همچنین مقدمه چینی برای بیان مسئله لازم نیست و مطالب همراه با منابع ذکر شود.

برای نوشتن بیان مساله تحقیق باید ادبیات و منابع مربوط با موضوع را مطالعه کنید تا موضوع کاملا واضح شود و بعد با کمک مقاله های فارسی شروع به نوشتن کنید .

در بیان مساله می بایست براساس مستندات و دلایل نشان دهیم که مساله ای وجود دارد. باید توجه شود که برای حل یک مساله، ابتدا باید ابعاد شرایط دقیق آن روشن شود.(میرزایی،1392، 148-147)

مقالات فارسی ( نام خانوادگی نویسنده اول و همکارانش، سال، صفحه)

مقالات انگلیسی

در بیان مساله به تعریف نظری متغیرهای مستقل و وابسته پرداخته میشود و در آخر بیان مساله باید رابطه بین متغیر ها و تئوری های پشتوانه آن ذکر شود.

نکته:پرسش اصلی پایان نامه باید در انتهای بیان مساله گفته شود .

رعایت نکات زیر در تدوین پروپزال و پایان نامه الزامی می باشد بدیهی است عدم رعایت آن و مشکلات پیش آمده بعهده دانشجو است.

1.   پروپزال از نظر شکل ظاهری و فونت مورد استفاده مطابق با فرم موجود در سایت دانشگاه باشد.

2.   نحو نگارش منابع در پروپوزال مطابق با آیین نامه نحوه نگارش و تدوین پایان نامه های کارشناسی ارشد موجود در سایت دانشگاه باشد.

3.   نحوه نگارش پایان نامه مطابق با آیین نامه نحوه نگارش و تدوین پایان نامه کارشناسی ارشد موجود در سایت دانشگاه باشد.

4.   پایان نامه در پنج فصل بشرح ذیل تنظیم گردد:

فصل اول: مقدمه و کلیات

فصل دوم: مروری بر پیشینه پژوهش

فصل سوم: مواد و روش ها

فصل چهارم: بحث و بررسی

فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادها

5.   رعایت هماهنگی بین منابع استفاده شده در متن با فهرست منابع انتهای پایان نامه الزامی است.

6.     تمام قسمت های پروپوزال به دقت تکمیل شود. و به خصوص دقت شود صفحه مربوط به نظریه گروه تخصصی و صفحه مربوط به نظر شورای تحصیلات تکمیلی هر کدام در یک صفحه  باشد( کل جدول و توضیحات بالای جدول اسامی شورا در یک صفحه تنظیم شود. در صورتی که قسمتی در یک صفحه و بقیه در صفحه بعد باشد پروپوزال بررسی نشده و کنار گذاشته می شود.)

دیدگاه بگذارید