در این بخش ما تنظیم پارگراف و متن و خطوط را به طور کامل که همه کاربران باید آن را بلد باشند را یاد داده ایم.

بقیه آموزشهای رایگان ورد رو میتونید از اینجا ببینید

و همین طور دوره ی رایگان ورد {جامع تری و کاملترن و حرفه ای ترین دوره ویدئویی آموزش ورد}روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره جامع ویدوئی آموزش ورد 2010 تا 2016(رایگان)

در مورد فاصله خطوط

فاصله خطوط یعنی فاصله بین خط‌ها در یک پاراگراف.ماکروسافت ورد به شما اجازه می‌دهد که فاصله بین خطوط را متناسب با نظر خودتان تنظیم کنید.فاصله می‌تواند عادی (یک خط بالا) و دو برابر (دو خط بالا) یا هر فاصله‌ای که شما می‌خواهید باشد.به‌طور پیش فرض فاصله بین خطوط در ورد ۲۰۱۳ ۱٫۸ است که کمی بیشتر از یک فاصله عادی هست.

در متن زیر شما می‌توانیدشکل های مختلف از فاصله خطوط را مقایسه کنید. از چپ به راست؛ این تصویر نشان می‌دهد که فاصله پیش فرض تک و دوبل است.

 

فرمت تنطیم فاصله خطوط

۱٫متن مورد نظر را انتخاب کنید.

در سربرگ Home عبارت Line And Paragraph spacing را انتخاب کنید فرمان مدنظرتان را از منوی مشخص شده انتخاب کنید.

۳٫موس را بر روی گزینه‌های مختلف حرکت دهید.پیش نمایش از فاصله بین خط‌ها بر روی متن شما ظاهر می‌شود.فاصله‌ای را که می‌خواهید انتخاب کنید.

فاصله بین خطوط متن قابل تغییر است.

 

تنظیم دقیق فاصله خطوط

گزینه‌های فاصله، بین خطوط محدود نمی‌شوند به منوی

Line And Paragraph spacing برای تنظیم دقیق‌تر فاصله، گزینه line spacing را انتخاب کنید.شما تعدادی گزینه اضافی دارید که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید برای تنظیم فاصله به سلیقه خودتان.

دقیقا (Exactly): هنگامی که شما این گزینه را انتخاب می‌کنید فاصله خطوط اندازه گیری دقیقا در سایزهای فونتی که شما دوست دارید می‌شود.

فاصله باید کمی بیشتر از سایز فونت باشد.برای مثال اگر متن شما ۱۲ نقطه‌ای است باید از فاصله ۱۵ نقطه‌ای استفاده کنید.

حداقل (At least): دقیقا این گزینه به شما اجازه می‌دهد که هر مقدار فاصله‌ای را که می‌خواهید انتخاب کنید.با این حال اگر شما متنی با اندازه‌های متفاوت در یک خط دارید؛ فاصله می‌تواند افزایش پیدا کند تا مناسب متن بزرگ‌تر شود.

چندگانه(multiple): این گزینه به شما اجازه می‌دهد که عددی از فاصله را که می‌خواهید بنویسید.برای مثال انتخاب کنید multipe و فاصله را به ۱٫۲ تغییر بدهید ؛ متن کمی بیشتر از حالت عادی باز می‌شود. اگر شما بخواهید فاصله‌ها به هم نزدیک‌تر شوند شما می‌توانید یک عدد کوچک‌تر مثل ۰٫۹ را انتخاب کنید.

فاصله پاراگراف (paragraph spacing)

به‌طور پیش فرض هنگامی که شما کلید اینتر را در ورد ۲۰۱۳ فشار می‌دهید، نشانه گر را در فاصله‌ی کمی از ابتدای سطر قرار می‌دهد.این به‌طور خودکار (اتوماتیک) فاصله بین پاراگراف‌ها ایجاد می‌کند.

نکته مهم! آموزش گام به گام Section break در نرم افزار آفیس ورد (سکشن بندی)

شما می‌توانید در متن خودتان فرمت بین فاصله خط‌ها را در پاراگراف تنظیم کنید.یا قبل و بعد از پاراگراف فاصله‌ای قرار دهید. این برای جدا کردن پاراگراف‌ها، سر فصل‌ها و زیر بخش هامفید است.

فرمت فاصله پاراگراف (To format paragraph spacing)

در این مثال، ما فاصله قبل از هرپاراگراف را برای جدا کردن آن ها از هم افزایش می‌دهیم .این‌طوری خواندن متن هاراحت ترمی‌شود.

۱٫پاراگراف یا پاراگراف‌هایی را که می‌خواهید انتخاب کنید.

در سر برگ Home عبارت Line And Paragraph spacing را انتخاب کنید، موس را بالای add space before prograph یا remove…. قرار دهید.پیش نمایش فاصله پاراگراف در متن شما ظاهر می‌شود.

۳٫فاصله‌ای را که می‌خواهید در پاراگراف استفاده کنید انتخاب کنید.در مثال‌ها سر برگ add space before prograph را انتخاب می‌کنیم.

فاصله پاراگراف در متن قابل تغییر است.

همچنین از منوی باز شده، می‌توانید line spacing options را انتخاب کنید تا پنجره پاراگراف باز شود. از اینجا شما می‌توانید فاصله قبل و بعد را در پاراگراف تنظیم کنید.

می‌توانید به‌راحتی در ورد تمام تغییراتی را که به‌طور پیش فرض ایجاد کرده‌اید ذخیره کنید و بعد به‌صورت اتوماتیک در متن‌های جدید اجرا شوند.

نکته مهم! نرم افزار ورد را در کمتر از ۳ هفته با استفاده از این پکیج فوق العاده آموزشی بدون نیاز به کلاس مسلط شوید!

تمرین

۱٫متن ورد ۲۰۱۳ موجود را باز کنید.اگر می‌خواهید، می‌توانید از این متن تمرینی استفاده کنید.

۲٫ فاصله بین خط‌ها را در بعضی از قسمت‌های متن تغییر بدهید.اگر از مثال استفاده می‌کنید،فاصله بین خطوط را در پاراگراف بخش خلاصه summary تغییر بدهید.

۳٫فاصله بین پاراگراف را به ۱۲pt تغییر بدهید. اگر شما از مثال استفاده می‌کنید، فاصله بعد از پاراگراف ها را به ۳۰pt تغییر دهید.

۴٫اگر از مثال استفاده می‌کنید، فاصله بین خط‌ها و پاراگراف‌ها را طوری تنظیم کنید که متن در یک صفحه قرار بگیرد.

دیدگاه بگذارید