یکی از محبوب ترین نرم افزار های مایکروسافت ورد میباشد که اگر شخصی از این نرم افزار استفاده کند قطعا اهمیت فاصله و نیم فاصله را مخصوصا در سند نگاری را میداند که ما در این بخش به طور کامل آموزش داده ایم.

قیه آموزشهای رایگان ورد رو میتونید از اینجا ببینید

و همین طور دوره ی رایگان ورد {جامع تری و کاملترن و حرفه ای ترین دوره ویدئویی آموزش ورد}روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره جامع ویدوئی آموزش ورد 2010 تا 2016(رایگان)

برای اینکه یک نوشته‌ی رسمی و صحیح متناسب با زبان فارسی ارائه دهیم باید سعی کنیم علاوه بر رعایت دستور‌ زبان، قوانین نگارشی را نیز به طور دقیق بشناسیم و آن‌ها را هنگام نوشتن یک متن به کار بگیریم.

استفاده‌ی صحیح از فاصله و نیم‌فاصله در محیط وُرد

یکی از مهم ترین قوانین نگارشی در زبان فارسی رعایت فاصله و نیم‌فاصله میباشد، با استفاده‌ی صحیح از آن‌ها به زیبایی و خوانایی نوشته خود بیفزاید، منظور از نیم فاصله، فاصله‌ی بین بخش‌های یک کلمه واحد است.

به عنوان مثال به کلمات زیر دقت کنید:

شیوه نگارش نادرست:

  • نوشته ها
  • نیم بها
  • نیم فاصله
  • آن ها
  • گذر واژه

شیوه نگارش صحیح:

  • نوشته‌ها
  • نیم‌بها
  • نیم‌فاصله
  • آن‌ها
  • گذرواژه

اگر به مثال‌های بالا توجه کنید میبینید که بین دو بخش یک کلمه‌ی واحد نباید فاصله‌ای ایجاد کنید، مثلا در کلمه‌ی نوشته‌ها نباید بین کلمه‌ی “نوشته” و “ها” هیچ فاصله‌ای درج کنید، اما چگونه‌؟

همین الان دست به کار شده و وارد محیط وُرد شوید‌!

سعی کنید کلمه نوشته‌ها را بدون ایجاد فاصله‌ی اضافه تایپ کنید، اگر بین دو بخش این واژه از کلید Space استفاده کنید خواهید دید که یک فاصله بین این دو بخش ایجاد خواهد شد و این کلمه به صورت نوشته ها درج میشود، اگر هم فاصله‌ای قرار ندهید به صورت نوشتهها درج میشود‌!

برای اینکه بتوانید چنین کلماتی را به طور صحیح و مطابق با نگارش زبان فارسی بنویسید باید به صورت زیر عمل کنید:

۱- طبق تصویر زیر، در محیط Word از تب‌های بالایی گزینه Insert را انتخاب کرده و از بخش Symbol بر روی More symbols … کلیک کنید (برای بزرگ‌تر شدن تصویر روی آن کلیک کنید)

2- حال طبق تصویر زیر در پنجره‌ی باز شده از قسمت Special Characters گزینه No-Width Optional Break را انتخاب کرده و روی گزینه Shortcut Key کلیک کنید

مجددا در پنجره‌ی باز شده مطابق با تصویر زیر بر روی کادر مشخص شده کلیک کرده و یک کلید میانبر به نیم‌فاصله تخصیص دهید، مثلا شما میتوانید کلیدهای Ctrl + Space را همزمان فشار داده و این دو کلید را به نیم‌فاصله‌ تخصیص دهید (یا هر کلید میانبری که به نظر شما میتواند مناسب این کار باشد) پس از انتخاب کلید میانبر بر روی گزینه‌ی Assign کلیک کنید.

از این پس قادر خواهید بود نیم فاصله را نیز در نوشته‌های خود استفاده کنید به این ترتیب که:

ابتدا بخش اول کلمه مورد نظر را نوشته، سپس کلیدهای Ctrl + Space را میزنیم و حال بخش بعدی واژه را مینویسیم، هم اکنون این موضوع را آزمایش کنید‌!

نکته: در اکثر رایانه‌ها (با صفحه کلید استاندارد فارسی) بدون نیاز به طی مراحل بالا میتوانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی Shift + Space نیم‌فاصله ایجاد کنید:)

دیدگاه بگذارید