یکی از مهارتهای مورد نیاز جهت تنظیم سند طولانی سکشن بندی میباشد که باعث میشود نگارش سند های طولانی آسانتر شود.

بقیه آموزشهای رایگان ورد رو میتونید از اینجا ببینید

و همین طور دوره ی رایگان ورد {جامع تری و کاملترن و حرفه ای ترین دوره ویدئویی آموزش ورد}روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره جامع ویدوئی آموزش ورد 2010 تا 2016(رایگان)

 سکشن بندی یا بخش بندی در نرم افزار Microsoft word

به زبان آسان، بخش بندی باعث ایجاد یک بخش جدا در ورد می شود (مثلا اینکه شما بخواهید صفحات مقدمه در پایان نامه تان را بصورت حروف الفبا شماره گذاری کنید و مثلا از حرف “د” به بعد، صفحه را شماره گذاری کنید- در ورد اگر بخواهید به صورت معمولی این کار را انجام دهید، از صفحه اول تا آخر به یک صورت شماره گذاری می شود ولی اگر فایل پایان نامه تان را به دو بخش تقسیم کنید- می توانید بخش اول را شماره صفحه ی حروف الفبایی کنید و بخش دوم را شماره صفحه عددی بدهید)

پس وقتی سکشن بندی می کنید که:

 •  می‌خواهید شماره صفحات مختلف در یک فایل ایجاد کنید یعنی مثلاً چند صفحه اول را به صورت الف، ب، ج شماره گذاری کنید، از صفحه دهم به بعد شماره صفحات به صورت ۱، ۲ ، ۳ و … درج شود، از صفحه ۲۰ شماره صفحات ۳۵، ۳۶ و … درج شوند.
 • می‌خواهید سرصفحه‌ یا پاصفحه‌های مختلفی در یک فایل ایجاد کنید. مثلاً از صفحات ۱۰ تا ۲۰ سرصفحه «فصل اول: کلیات» و سپس از صفحه ۲۰ تا ۳۵، سرصفحه «فصل دوم: … » درج شود.
 • می‌خواهید سایز کاغذ را در طول فایل عوض کنید. مثلاً برای درج یک نقشه A3 ، سایز صفحه ۲۵ را به A3 تغییر دهید بدون اینکه سایز صفحات دیگر تغییر کند.
 • و …

روش خیلی ساده برای سکشن بندی در ورد

ابتدای متن در بالای صفحه کلیک می کنیم؛  

حال به قسمت Page Layout می رویم و از بخش Page Setup و بر روی Break کلیک می کنیم تا باز شود.

از قسمت Section Breaks بر روی Next Page کلیک می کنیم.

 • Next Page
  از این طریق بخش جدیدی در ابتدای صفحه بعد ایجاد می شود.
 • Continues
  از این طریق بخش جدیدی در همین صفحه ایجاد می شود.
 • Odd Page & Even Page
  از این طریق بخش جدیدی در ابتدای صفحات زوج یا فرد ایجاد می شود.

کل ورد ما در ابتدا یک بخش است و با انتخاب Next Page از قسمت Section Breaks ، بخش جدید از صفحه بعد شروع می شود و فایل ورد ما به دو بخش یا Section تقسیم می شود.

برای مشاهده بهتر بخش ایجاد شده می توان از قسمت View ، بخش Views گزینه Draft را انتخاب کنیم تا Section Break ایجاد شده در فایل ورد را ببینیم.

یا با ورود به قسمت Header نیز می توان بخش ایجاد شده را مشاهده کرد.

یک مثال برای درک بهتر سکشن بندی

اکنون بیاید از یک مثال آسان استفاده کنیم  اضافه کردن یک border به جدول محتویات صفحه به شرح زیر است:

۱٫مکان نما را روی جدول مورد نظر قرار دهید(صفحه ۲ سندی که دانلود کردید).

۲٫روی تب DESIGN کلیک کنید.در صفحه background group بر روی صفحه borders کلیک کنید. در word2003 ازمنویFormat گزینه Borders and Shading را انتخاب کنید و سپس روی برگه Border کلیک کنید.

۳٫بعد از انتخاب یک حالت ،رنگ ،اندازه خط و غیره روی گزینه Apply To کلیک کنید تا گزینه های مورد نظر را ببینید. در این بخش انتخاب قسمت مناسب مهم است زیرا انتخاب آن یک border در کل قسمت ها ایجاد میکند. word کل سند را به عنوان یک بخش می بیند تا زمانی که sections بیشتری را اضافه کنید.

۴٫اگر می خواهید ببینید چه اتفاقی می افتد Section را انتخاب کنید و روی ok کلیک کنید.

اضافه کردن section break پس از این کمک نمی کند. اگر شما border را به یک سند اضافه کنید و  Ctrl+Z را فشار دهید سریعا حذف می شوند. برای اضافه کردن border به جدول محتویات موارد زیر را انجام دهید:

۱٫مکان نما را در پایین صفحه که قبل از جدول است قرار دهید_این، عنوان صفحه در متن محسوب می شود.

۲٫روی page layout کلیک کنید و next page (صفحه بعدی) را انتخاب کنید.

۳٫مکان نما را در پایین جدول قرار دهید و یک section break را ایجاد کنید. مطمئن شوید که مکان break قبل از section break قرار بگیرید. اگر بعد از section break قرار بگیرید break بر روی صفحه بعدی اعمال میشود و به احتمال زیاد این چیزی نیست که شما میخواهید.

۴٫مکان نما را در جایی از جدول قرار دهید و مراحل بالا را برای اضافه کردن یک border تکرار کنید. این بار word یک border را در اطراف جدول قرار می دهد.

اگر شما پیوسته break را از جدول حذف کنید word ، بوردر یا همان کادر را حذف خواهد کرد.با این حال اگر شما break صفحه بعدی را حذف کنید word یک کادر را در اطراف صفحات اول و دوم نمایش می دهد.

 

به یاد داشته باشید که section break همه ی section های قبلی را شکل می دهد و اگر break صفحه ی بعدی را حذف کنید صفحه اول را نیز شامل می شود.

دیدگاه بگذارید