یکی از پرکاربردترین نرم افزارهایی که امروزه خیل عظیمی از کاربران مورد استفاده قرار میدهند نرم افزار Word میباشد که در هنگام  نگارش اصولی یکی از مهم ترین موضوعات نیم فاصله میباشد که نحوه ایجاد ان را آموزش میدهیم.

بقیه آموزشهای رایگان ورد رو میتونید از اینجا ببینید

و همین طور دوره ی رایگان ورد {جامع تری و کاملترن و حرفه ای ترین دوره ویدئویی آموزش ورد}روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره جامع ویدوئی آموزش ورد 2010 تا 2016(رایگان)

روش کار ایجاد نیم فاصله به این صورت است:

کافی است هنگامی که متن فارسی را تایپ میکنید کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+2 را همزمان وارد نمایید و یا همچنین از کلید های Ctrl به همراه استفاده کنید.خواهید دید که یک نیم فاصله ایجاد شده است و میتوانید ادامه تایپ را انجام دهید.

اگر می خواهید یک کلید میانبر متفاوت برای نیم فاصله ایجاد کنید:

برای تعریف این  کلید، از کلید میانبر Alt + I و سپس فشردن کلید S استفاده کنید. سپس به تب دوم یعنی special characters رفته در پنجره باز شده پایین صفحه no-Width Optional Break را پیدا می کنیم.

اگر جلوی آن کلید ترکیبی ترکیب شده بود مثلا shift + space یا Ctrl + space از همین کلیدها برای نیم فاصله استفاده می کنیم. در غیر این صورت در پایین صفحه shortcut key را کلیک کرده و در صفحه ظاهر شده کلید مورد نظر را تعریف می کنیم. یعنی مثلا کلید ctrl + space را همزمان فشرده و سپس از پایین صفحه کلید Assign را فشرده و خارج می شویم.

نکته: کلید ctrl + – یا Optional Hyphen چیست؟

حالا سوال اینه که چرا Optional Hyphen یا( Ctrl + – ا)شتباه می باشد در صورتی که ۹۰% تایپیست ها از این کلید استفاده می کنند؟ سوال خوبیه اما جواب: کلید Optinal Hyphen برای کلمات طولانی انگلیسی استفاده می شود. زمانی که این کلمات طولانی به آخر خط میرسه و چون طولانی است به اول خط بعد منتقل میشه و باعث میشه بین کلمات خط بالایی فاصله زیادی  ایجاد بشود و از نظر دیداری  باعث بروز مشکل بشود  و استفاده از این کلید باعث می شود نصف کلمه خط قبل قرار بگیره و یک خط تیره در انتهایش و بقیه کلمه به خط بعد انتقال داده بشه که حتما در نوشته های انگلیسی این شیوه  و نحوه نوشتن کلمات را ملاحظه کرده این .

یک سوال مهم؟

حالا شاید این سوال پیش بیاد خوب ما از Optinal Hyphen با کلید ترکیبی( Ctrl + – )استفاده  میکنیم و نیم فاصله ایجاد شده پس مشکل چیه؟ این به  دلیل  این است که   چون کاراکترهای فارسی این کلید رو  ندارد ظاهرا نیم فاصله ایجاد می  شود . اما مشکل اینجاست که با انتقال کلمات فارسی ما به انتهای خط در صورتی که کلمه کامل در خط جا  نمیشود نصف کلمه به خط بعد می ره و باقی کلمه درخط قبل می  ماند  به این شکل که  به طور مثال کلمه «می‌رود»  اشتباها به این شکل تایپ می‌شود: «می-» در خط قبل و «رود» در خط بعدی. که  برای اصلاح کردن خود این مورد وقت و انرژی بیشتری خواهد گرفت. و کابران در نوشتن تایپ خود دچار مشکل شده . به خصوص برای نوشتن نامه های اداری و رسمی که وقت و دقت زیادی برای انجام کار لازم است.

دیدگاه بگذارید