مقاله
17 دسامبر

تحقیق در مورد تحقیق ذخایر بستر دریا چگونگی تشکیل آنها و سازمان های بین المللی بستر دریا

The study of sea bed stores how they are formed and the international sea-bed organizations

 

 

 در این پست که در سایت دکتر پی سی ارائه شده ، ما به موضوع “تحقیق ذخایر بستر دریا چگونگی تشکیل آنها و سازمان های بین المللی بستر دریا. ” می پردازیم ، سوال و انتقادی داشتین در قسمت کامنت بپرسین ، برای گرفتن تخفیف ویژه و همینطور آموزش های جدید ، ایمیل خود و شماره تلفن خودتون رو در قسمت پایین این مطلب وارد کنید.

دکتر پی سی

تحقیق ذخایر بستر دریا چگونگی تشکیل آنها و سازمان های بین المللی بستر دریا

وجود مواد معدنی کمیاب در کف اقیانوس‌ها و بالا بودن عیار آنها نسبت به موادی که از معدن زمینی استخراج می‌شود سبب شده تا کشورهای صنعتی و پیشرفته با وجود اینکه اکتشاف و استخراج در کف دریا و اقیانوس‌ها سرمایه بسیاری را می‌طلبد به سمت استخراج و استحصال از این مواد معدنی سوق یابند. در این زمینه ……….

معدن کاری در کف اقیانوس ها، برای اولین بار در سال 1960 مطرح شد که ادعاهایی مبنی بر حضور منابع تقریبا تمام نشدنی فلزات و کانی ها در بستر دریاها به گوش می رسید.

در همان زمان جستجوهای اولیه در آب های کم عمق خلیج های آفریقا برای یافتن الماس با موفقیت همراه شد.

اما پس از گذشت 2 دهه و پس از افت ارزش مواد خام معدنی، صنعت معدن راه را برای ورود به عرصه عمیق دریاها و اقیانوس ها، بسته می یافت.
انگیزه استخراج
وجود مواد معدنی کمیاب در کف اقیانوس‌ها و بالا بودن عیار آنها نسبت به موادی که از معدن زمینی استخراج می‌شود سبب شده تا کشورهای صنعتی و پیشرفته با وجود اینکه اکتشاف و استخراج در کف دریا و اقیانوس‌ها سرمایه بسیاری را می‌طلبد به سمت استخراج و استحصال از این مواد معدنی سوق یابند.

 

کشورهای پیشرو

در این زمینه کشورهایی همچون چین، امریکا، ژاپن و آلمان با اتکا بر فناوری‌های نوین پیشقدم بوده و توانسته‌اند به مواد معدنی ارزشمندی دست یابند.

البته باید توجه داشت که موقعیت این نوع معدنکاری برای هر کشوری وجود نداشته و تنها دسترسی به آب‌های آزاد و دریا امکان اکتشاف و استخراج وجود خواهد داشت.

 

استخراج در کشور ما

این در حالی است که کشور ما نیز با دسترسی به آب‌های آزاد خلیج‌فارس، دریای عمان، دریای خزر می‌تواند از ذخایر معدنی دریایی بهره برده و نیاز صنایع را به مواد معدنی همچون پتاسیم، منیزیم و لیتیوم برطرف کرد.

 

منابع معدنی دست نیافتنی

با اینکه استخراج نفت و گاز در سواحل کم عمق به مرور در حال فاصله گرفتن از خط امن ساحل است، بسیاری از منابع معدنی که در زیر آب شور دریاها قرار گرفته است، همچنان دست نیافتنی باقی می ماند.

همچنین با وجود اینکه بسیاری از کشورها، همچون عربستان سعودی و سودان اخیرا علاقه زیادی به کشف این منابع نشان داده اند،

اما هزینه کار در شرایط سخت و اعماق زیاد دریاها چنان زیاد است که بنظر می رسد دستیابی به این هدف، هنوز نیازمند زمان باشد.

 

اکتشاف در اعماق دریا

اکتشاف در اعماق دریا شامل مواد غیرطبیعی و مواد طبیعی است.

مواد غیرطبیعی که شامل تمامی مواد ساخته شده توسط انسان همچون کشتی که در اعماق اقیانوس‌ها دفن شده‌اند و استحصال این مواد را در اصطلاح اسکراب می‌گویند که در حال حاضر بزرگترین اسکرابرها در بنگلادش مستقر هستند.

با مراجعه به منابع معتبر درباره ذخایر بستر دریا چگونگی تشکیل آنها و سازمان های بین المللی بستر دریا اطلاعات جمع آوری کنید و به کلاس ارائه دهید. اولین جستجو ها معدن کاری در کف اقیانوس ها، برای اولین بار در سال 1960 مطرح شد که ادعاهایی مبنی بر حضور منابع تقریبا تمام نشدنی فلزات و کانی ها در بستر دریاها به گوش می رسید. در همان زمان جستجوهای اولیه در آب های کم عمق خلیج های آفریقا برای یافتن الماس با موفقیت همراه شد. اما پس از گذشت 2 دهه و پس از افت ارزش مواد خام معدنی، صنعت معدن راه را برای ورود به عرصه عمیق دریاها و اقیانوس ها، بسته می یافت. انگیزه استخراج وجود مواد معدنی کمیاب در کف اقیانوس‌ها و بالا بودن عیار آنها نسبت به موادی که از معدن زمینی استخراج می‌شود سبب شده تا کشورهای صنعتی و پیشرفته با وجود اینکه اکتشاف و استخراج در کف دریا و اقیانوس‌ها سرمایه بسیاری را می‌طلبد به سمت استخراج و استحصال از این مواد معدنی سوق یابند. کشورهای پیشرو در این زمینه کشورهایی همچون چین، امریکا، ژاپن و آلمان با اتکا بر فناوری‌های نوین پیشقدم بوده و توانسته‌اند به مواد معدنی ارزشمندی دست یابند. البته باید توجه داشت که موقعیت این نوع معدنکاری برای هر کشوری وجود نداشته و تنها دسترسی به آب‌های آزاد و دریا امکان اکتشاف و استخراج وجود خواهد داشت. استخراج در کشور ما این در حالی است که کشور ما نیز با دسترسی به آب‌های آزاد خلیج‌فارس، دریای عمان، دریای خزر می‌تواند از ذخایر معدنی دریایی بهره برده و نیاز صنایع را به مواد معدنی همچون پتاسیم، منیزیم و لیتیوم برطرف کرد. منابع معدنی دست نیافتنی با اینکه استخراج نفت و گاز در سواحل کم عمق به مرور در حال فاصله گرفتن از خط امن ساحل است، بسیاری از منابع معدنی که در زیر آب شور دریاها قرار گرفته است، همچنان دست نیافتنی باقی می ماند. همچنین با وجود اینکه بسیاری از کشورها، همچون عربستان سعودی و سودان اخیرا علاقه زیادی به کشف این منابع نشان داده اند، اما هزینه کار در شرایط سخت و اعماق زیاد دریاها چنان زیاد است که بنظر می رسد دستیابی به این هدف، هنوز نیازمند زمان باشد.

فلزات آهنی که در ساخت کشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند حتی بعد از گذشت زمان از بین نخواهند رفت، چراکه روی آنها با خزه و ماسه دریایی پوشیده می‌شود و با برداشتن این پوشش آهن سالم و قابل استفاده است.

از این رو با فروش این فلزات سود سرشاری حاصل خواهد شد.

اما این در حالی است که این گونه استحصال با خطرات بسیاری همراه بوده است.

 

ذخایر عظیم مواد معدنی در آب‌های آزاد

ذخایر عظیم مواد معدنی در آب‌های آزاد بزرگترین ذخیره ماده معدنی منگنز در قسمت شمالی دریای سرخ در خلیج عقبه وجود دارد.

اما استخراج آن هزینه بالایی را در پی دارد اما سود فراوانی را نیز به همراه خواهد آورد.

 

عیار مواد معدنی دریایی نسبت به مواد معدنی زمینی

عیار بالای مواد معدنی دریایی نسبت به مواد معدنی زمینی کیفیت بالای مواد معدنی مواد معدنی بعد از قرار گرفتن در محیط به کانسار تبدیل می‌شوند.

علاوه براین در پوسته‌های اقیانوس‌ها نیز عناصر گرانبها و با ارزشی وجود داشته که استخراج آنها با مشکلات فراوانی همراه بوده و صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

 

تولید نمک

آب‌های خلیج‌فارس سرشار از مواد معدنی استراتژیک همچون پتاسیم و منیزیم است و هم‌اکنون در حاشیه این خلیج حوضچه‌های تبخیری ساخته شده و تنها ماده تولید شده نمک است، نمک تولید شده با عیار ۹۶ درصد را خریداری کرده و بعد از فرآوری و تبدیل آن به کلر و آلکالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

با مراجعه به منابع معتبر درباره ذخایر بستر دریا چگونگی تشکیل آنها و سازمان های بین المللی بستر دریا اطلاعات جمع آوری کنید و به کلاس ارائه دهید.

 

دیدگاه ها(01)

دیدگاه بگذارید