پروپزال چیست؟

پیشنهادهٔ پژوهشی ( به انگلیسی Research proposal ) نقشه و رکن اساسی هر تحقیق است که در آن پژوهشگر مسیر و هدف ها تحقیق خویش را مشخص و معلوم می نماید و بعد از آن جهت دستیابی به هدف ها به کاوش و تست میپردازد .  پروپوزال انگاره‌ای است که در آن پژوهشگر پرسشی را تحت عنوان پرسش مورد پژوهش برگزیده و فرض ها اولیه‌ای را پیرامون آن مطرح مینماید و پیرو در تحقیق کاملی آن را توسعه داده و نتایجی را در سمت تأیید و ثبت ادعای خویش ارائه مینماید . در زمان فوق لیسانس و دکترا و هم گهگاه در زمان کارشناسی , محقق پیش از تمرکز بر روی مورد مورد مطالعه خویش حتمی است آن را در قالب پروپوزال ثبت کند و ادعاها , احتمال ها و ضرورتهای تحقیق خویش را مطرح نماید .

ما سعی کردیم بهترین و با کیفیت ترین پروپزالهای موجود رو در سایتمون جمع آوری کنیم برای دیدن پروپزالها به لینک زیر مراجع کنید :

دانلود پروپزال

دانلود پروپزال گروه پزشکی / دانلود پروپزال علوم انسانی /  دانلود پروپزال علوم  پایه /  دانلود پروپزال فنی و مهندسیدانلود پروپزال گروه کشاورزی / دانلود پروپزال گروه هنر

نگارش پیشنهاده پژوهشی از او‌لین قدم‌ها در نگارش پایان‌نامه هست . دانشگاه‌ها و مرکزها تحقیقاتی از دانشجوها و دانشمندان خویش درخواست ارائه برنامه ای پیشنهادی برای پایان‌نامه و بعضی مواقع دفاع از آن می کنند . پیشنهاده پژوهشی مقاصدی را دنبال می نماید که روشن‌ترین آن این است که به دانش جو یا این که محقق امداد مینماید تا آنچه را که قصد انجام آن را داراست بازنموده و توضیح دهد . از سمت دیگر مسئولان دارای ربط هم مشکلات , مساله , کاستی‌ها و قوت‌ها را تشخیص داده و به دانش جو متذکر میگردند . پیشنهاده پژوهشی به‌طور معمول خلاصه‌ای از سه فصل اولیه پایان‌نامه است . در واقع دانش جو می بایست نگارش مطلوب این طرح قادر است آنگاه با پاره ای وسعت بخشیدن به آن , سه فصل نخستین پایان‌نامه خویش را کامل شدن نماید .

با نگارش پیشنهاده و تأیید آن به وسیله گروهی از محققین آن حوزه , مورد مورد مطالعه را به اسم خویش ثبت کرده و بقیه افراد را از پرداختن دوباره بر روی آن منع می‌نماید . همان دیگر با این کار محقق مالکیت تحقیق بر روی مورد ذکر شده در پیشنهاده را به اسم خویش ثبت مینماید .

(منبع)

دیدگاه بگذارید

بازگشت به بالا